Polski Angielski Niemiecki Czeski

Święto Papieru w Dusznikach Zdroju /23-24.07.2011/

Święto Papieru w Dusznikach Zdroju /23-24.07.2011/ Print

Święto Papieru jest dwudniowym festynem popularyzującym wiedzę o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Impreza ma także na celu promowanie młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju należącego do najcenniejszych zabytków techniki i największych atrakcji turystycznych w Polsce.

Założeniem festynu jest zapewnienie odwiedzającym czynnego uczestnictwa w przygotowanych warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy. Układ stanowisk pomyślany jest tak aby odwiedzający rozpoczęli od poznania materiałów i surowców papierniczych, a następnie przeszli drogę wytwarzania papieru ( własnoręczne czerpanie papieru), badania jego cech i własności (zabytkowa aparatura metrologiczna), poznali techniki druku (typograficzny, druk wklęsły i wypukły), oraz sposoby zdobienia arkuszy papieru (marmurkowanie, shibori, batik).

Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Corocznie podczas święta otwierane są także wystawy sztuki papieru.

Uczestnictwo w imprezie jak i zwiedzanie w tym czasie Muzeum jest bezpłatne.

Od niedawna Święto Papieru ma także na celu popularyzowanie turystyki aktywnej i propagowanie twórców pamiątek regionalnych. W tym celu organizowane są konkursy zręcznościowe dla dzieci, dorosłych oraz rodzin, a także konkurs na najciekawszą pamiątkę regionalną zaprezentowaną podczas „Święta Papieru”.

Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwiedzających, mediów a także sponsorów. Podczas X edycji odwiedziło Muzeum około 10 tys. osób co jest dla nas największym dowodem uznania.

Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa mieści się w starym młynie papierniczym. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie. Młyn wzniesiono, a właściwie odbudowano po wcześniejszej powodzi, w roku 1605. Dziś budynek wchodzi w skład zabytkowego kompleksu przemysłowego. Muzeum Papiernictwa otwarto w 1968 r. zgodnie z życzeniem ostatniego właściciela obiektu. Aby przywrócić papierni jej pierwotną funkcję, w roku 1971 wznowiono produkcję ręcznie czerpanego papieru.

W sezonie letnim Muzeum czynne jest:

od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 17.00

w niedziele w godz. 9.00 – 15.00.

 

Ceny biletów:

10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 25 zł (rodzinny)

Więcej informacji: www.muzpap.pl

Galeria zdjęć

Ostatnie aktualności

Wszystkie aktualności

Pogoda w regionie

Pogoda
Duszniki Zdrój ››

°C °C

copyrights © 2010 - Wszelkie prawa zastrzeżone. design: Encja.com

encja.com parp

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013